Burun Estetiği Sonrası Süreç | Burun Estetiği

Burun Estetiği Sonrası Süreç

İSTİRAHAT: Hasta günlük bakımlarını rahatlıkla yapabilir. Fakat en az 5 gün 45 derece baş yukarıda yatak istirahatı öneririz. Bu hastanın daha huzurlu ve ödemlerin daha hızlı geçmesini sağlayacaktır.

İLAÇ: Hastalara evde antibiyotik ve ağrı kesici kullandırtırız. Bazen de alerjik bünyelerde antihistaminic vererek daha rahat geçirmesi sağlarız. Ayrıca gergin olan ve uykusuzluk sorunu yaşayan insanlarda, bu ilacın sakinleştirci özelliğinden faydalanırız.

TEMİZLİK: Bu hastaların en büyük zorluk yaşadığı bir durumdur.Hastalar, burun ve genel temizlik yapamamaktan hep yakınırlar. Burunda birçok sebepten ötürü tampon kullanılmaktadır. Bu tampon eskiden enfeksiyon endişesinden dolayı 2 gün kullanılmaktaydı. Fakat artık bu tamponlar 7 gün kullanılmaktadır. Tamponlar çıkarıldıktan sonra serum fizyolojik veya okyanus suyu ile fiziksel temizlik yapmaları önerilir. Yağlı pomadlarla da burun içi nemlendirilir. Tampon çıkarmadan once de bu pomadlarla burun delikleri tabanı ve tamponların çevres kan pıhtılarından temizlenir. Bir hafta boyunca burun cildinin üzerinde atel olduğu için atel ciltte kaşıntıya yol açabilir. Şimdilerde plastik ateller kullanılarak bu şikayet azaltılmıştır. Yaz aylarında serin ortamlarda bulunmakta bu nedenden dolayı fayda vardır. Genel vücüt temizliği; hastalarımız en çok saç temizliğinden yakınırlar. Kuaförlerin saç yıkama tekniği ile saçlarını yıkamalarını öneriyoruz. Yüz bölgesinide ise, ıslak mendil veya pamukla temizlk yapılabilir.

SOLUNUM: Ortası hava solunuma uyumlu boşluk olduğu tamponlar kullanılması ilk 7 günde burun solunumunda bir rahatlık sağlamaktadır. Tampon çıktıktan sonra yine sorun olmamasına rağmen yaklaşık 24 saat içinde reaktif bir ödem oluşmasından dolayı burun solunumu azalabilir. Burun açılıncaya ve nefesiniz normale dönünceye kadar, birkaç günden, birkaç haftaya uykunuzda rahatsızlık çekebilirsiniz. Ağzınınızdan nefes almaya ihtiyaç duyduğunuz zaman, naneli şeker veya sakız çiğnemek ağzı nemli tutmaya yardımcı olur. Bu durum nefesinizi daha almanızı sağlayacaktır.

ŞİŞLİKLER VE MORLUKLAR: Burun ameliyatlarında oluşması normal bir durumdur. Fakat operasyonda buz uygunanması bu durumarın oluşmasını çokça azltmıştır. Yinede ertesi gün hastanın evine gittiği sırada, belirgin bir ödem oluşabilir. Bazı hastalarda bunlar yanaklara kadar uzananabilir. Yoğunluğuna göre 1 ila 3 hafta içinde geçmektedir. Bazen göz beyazlıklarında da kanama olabilir. Bunlarda 3-6 hafta içinde geçmektedir. Burnunuzun birkaç hafta tıkalı olması beklenmektedir.

PSİKOLOJİK BOYUTU: Estetetik operasyonu olan biri hayattaki merkezi o bölge olmaktadır ve her daim ayna bakmakta ve dışardan yorum istemektedir. Bu işlere yeni başlamış cerrahiler endişeli, korkak ve obsessif davranışlar acemi cerrrahları da etkilemekte ve süreci kontrol edilemeyen bir kısır döngü yaratabilir. Eğer burnunuzun üzerine haftada bir kez odaklanırsa iyileşme daha kolay olacaktır. Minor problemler oluşması durumunda daha sabırlı ve güçlü olunmalıdır. Aksı durumda daha dramatik sonuçlarla karşılaşılır.

SONUÇ: Doktor hastanın ne talep ettiğini bilmeli, ameliyatın olabilirliğini ve süreci hastaya doğru bir şekilde anlatmalıdır. Hasta da talimatlara uymalıdır.

Bunlar sağlandıktan sonra, burun estetiği operasyonu yüz güldüren bir operasyon olur. Hatta bu operasyon hastalar için çok hoş anıların olduğu bir süreç olabilir.

Online Randevu

Randevu Al