Tavşan Dudak Nedir? (Dudak Yarığı) | Ali Cemal Yılmaz

Tavşan Dudak Nedir? (Dudak Yarığı)

Tavşan Dudak

Tavşan dudak ya da yarık dudak, hamilelik sırasında bozulmalara yol açan genetik faktörler sebebiyle yeni doğanlarda en sık görülen anormal doğumlardan biridir.

Tavşan dudak ameliyatı bu yarık dudağı güzelleştirmeye yönelik operasyondur.

Dudak kasının uçlarını birbirine bağlı olması ve burun boşluğuna doğru uzanması sağlık açısından da bir sorun teşkil edebilmektedir. Bu durum tek taraflı dudak yarıklarında diş etlerinin düzgün büyümesine, çift dudak durumunda ise üst çenenin ön yüzünün olumsuz yönde değişmesine neden olacaktır.

Tavşan Dudak veya Yarık Dudak Nedenleri

Tavşan dudak nedeni tam olarak bilinemiyor. İzole yarıklar, diğer malformasyonlarla ilişkili olanlardan ayırt edilir. Bu durumda, daha çok sendromik formlardan bahsediyoruz. 

  • Genetik faktörler : Bir aile bireyinde yarık dudak +/- damak varsa, yarık bebek doğurma riski artar.
  • Hamilelik sırasında ilaç almak:  Retinoidler , antikonvülsanlar, Kortikosteroidler,  Benzodiazepinler.
  • Anne hastalıkları veya davranışları: diyabet, gestasyonel diyabet, alkol ve tütün tüketimi, obezite, folik asit eksikliği veya hamilelik sırasında aşırı A vitamini.

Tavşan Dudak ve Tedavi Yöntemi

Üst diş etlerinde delik şeklinde olan ve diğer durumlarda buruna ulaşabilen eksik veya kısmi tavşan dudağı denir. Tavşan dudağı tam tam olarak bakılması ve tedavi edilmesi birden fazla uzmanlığa tabidir.

Çift taraflı tavşan dudağı ameliyatı kenarları arasında bir ayrıştırma işlemini kapsar ayrıca birden çok müdahaleye gereksinim duyulabilir. Spina bifida veya yarık vakalarının tedavisi, özellikle çocuğun yaşının ilk birkaç ayında meydana gelmişse ameliyata tabidir.

Tavşan dudak operasyonu için birden fazla uzmanın görüşüne ihtiyaç duyulmaktadır. dudağın güzelliği için plastik cerrahın, burun ve kulak doktoru bir bir odyoloğun varlığını ve konsültasyonunu gerektirir.

Tavşan dudak ameliyat edilmezse oluşabilecek komplikasyonlar:

  • Yarık damak diş büyümesinde sorunlara neden olabilir.
  • Konuşma sorunları ve psikolojik sorunlar
  • Bilateral damakta üst çene kemiklerinin alt çeneye göre yetersiz büyümesi.

Tavşan Dudak Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Çocuğun kollarını hareket ettirmesi için kısa bir süre gözlemlemeyi unutmayın, dudak veya burnuna dokunmaması için çocuğun kollarını bohça şeklinde sarmak suretiyle kontrol edebilir ya da buna benzer bir uygulama ile hareketlerini kontrol altına alabilirsiniz.
  • Ameliyatın başarıyla sonuçlanması için bu durumu birkaç hafta şeklinde uygulamanız önemlidir.
  • Her yemekten sonra çocuğun ağzını temiz tutun ve mantarlara maruz kalmaması ve temizlenmesi daha uzun sürmemesi için dudağı güzelce kurulayın.
  • Anne, günde birkaç kez dudağa masaj yapmak ve uzun vadede yaranın görünümünü iyileştirmek ve yarayı iyileştirmek ve doğal dudak görünümünü elde etmek için bandı çıkardıktan sonra nemlendirici kullanmalı.

Online Randevu

Randevu Al