Normal Göz Şekli (Badem Göz)

Kişinin ruhsal durumunu ve güzelliğini gözler belirler. Bir kişinin burnu güzeldir diye bir kişiye güzel diyemeyiz. Fakat gözleri güzel olan bir kişiye güzel diyebiliriz. Gözler kalbin aynası derler ama bu her zaman mümkün değildir. Bazı anatomik defisitler kişiye ait olmayan ruh halini yansıtır. Uyanık, bezgin, yorgun, şaşkın ve uykulu gibi yapay imajlar oluşmasına sebep olur.

Göz imajını oluşturan gözün kendisi, göz kapakları ve kaşlar oluşurur.

Göz kapakları açılıp kapanma hareketi yaparak gözü travamlardan korur, nemlendirir ve aynı zamanda en önemli estetik üniteyi oluşturur. Göz kapaklarda bulunan birçok kasın devamı olan tendonlar gözün dış (lateral kantal) ve iç (medial kantal) köşelerdeki kemiklere yapışırlar. Göz kaslarının doğrultusu oblik ve daireseldir. Göz kaslarının kasılması durumunda buruna doğru bir vektör oluşur ve lateral kantal bölgedeki tendonların etkisi ile de tam bir kapanışa yol açar. Bu hareketlerin tam olarak yapılması ve tendonların birleşim yerinin lokalizasyonu göz şeklini belirler. Göz ve kapakları arasındaki 1 mm’lik farklılık bile uzaktan fark edilir ve kişisel imajı belirler. Mesela lateral kantal tendonlarının bir gevşemesi ve ayrılması durumunda ‘balık ağzı’ şekli denen şekil oluşur.

Normal bir gözde olması gereken kritik estetik hususlar şunlardır:

  1. Alt göz kapağı göz bebeğini üsten teğet geçer.
  2. Üst kapağı sınırı göz bebeğini 1-2 mm geçer.
  3. Lateral kantal açı (göz kapakların dış birleşme açısı) göz bebeğinin içindeki irisin altı sınırı hizasındadır. Aynı zamanda dış köşe iç köşeye 15 derece daha yukarıya yerleşmiştir.
  4. Göz bebeğinin her iki yanında beyaz alana skleral üçgen denir ve dış skleral alan daha büyük ve belirgindir.
  5. Yan bakıştan orbita kemiği göz küresinin en yüksek mesafesi 15-18 mm arasında olmalıdır. 15 mm’den az olması enaftalmus, 18 mm’de fazla olması ekzaftalmus denir. Kişilik yapısı olabileceği gibi başka hastatalık ve travma durumunda da ortaya çıkabilir. Estetik olarak çözüm üretmeden önce bu sebepler gözden geçirilmelidir. Mesela hipertroidi durumunda ekzaftalmus, göz taban fraktürlerinde enaftalmus oluşmuş olabilir.

Yaşlılık ile birlikte göz kapaklarında gevşeme, miktarında artma, göz çevresi yağların belirginleşme, kaşların dış kısmının sarkma sonuçta göz kapaklarında ağırlık oluşturur ve diğer ama en önemli etki alt göz kağındaki tendonlar gevşemesidir. Cerrahi olarak lateral kantal tendonlar sıkılaştırma ve konumu değiştirilebilinir. Bu işlemler yapılırken en önemli nokta göz küresin daha önde ve geride olmasıdır. Mesela göz küresi yan bakıştan kemikten 15 mm’den daha az ise, lateral kantal tendonlar kemiğe daha iç kısıma ve superiora tespit edilerek sütüre edilir. 18’mm den fazla ise, lateral kantal tendon kemiğe daha yüzeyel kısmana ve inferior tespit edilir.

Bu şekilde alt göz kapağındaki gevşeklik yaşlılıkla oluşur ve yapılan göz kapağı ameliyatlarında (blefaroplasti) tuzak oluşturarak güzel sonuç oluşmasını engeller.

Uygun göz şekli oluşturmak için bu unsurların hepsine dikkat etmek gerekir. Aksi durumda yapılan her müdahale hastaya faydadan öte zarar verecektir. Sonuçta sadece blefaroplasti operasyonu ile sorun gidermek yterine tendon konumlandırılması ve pitoz (göz kapağı düşüklüğü) operasyonu kombine edilmelidir.