Kepçe Kulak Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ? | Ali Cemal Yılmaz

Kepçe Kulak Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Kepçe Kulak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kafa ile kulak kepçesi arasındaki açı 30 dereceyi aştığında çıkıntılı kulaklara genel olarak kepçe kulak denir. Kepçe kulak nedir sorusunun en basit tanımıdır. Yani1. derece kulak deformitelerine de denilebilir.

Kepçe kulakları olan çocuklar, anaokulunda ve okulda alay konusuna maruz kalabilirler, bu da benlik saygısını ve psikolojik gelişimini etkileyebilir. Kepçe kulak sorunu çocukların olumsuz yönde etkilenmesinde sık görülen durumdur. Bunu önlemek için 5 ve 6 yaşındaki çocuklarda kulak kepçesinin cerrahi olarak düzeltilmesi okul başlamadan önce yapılması tavsiye edilir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır. Ancak yetişkinlerin yanı sıra 12 yaşından itibaren çocuk ve ergenlerde de lokal anestezi ile ameliyat kepçe kulak tedavisi mümkündür. Kulak kıkırdağının ciddiyetine ve elastikiyetine göre hangi cerrahi tekniğin kullanılacağına karar verilir. Kepçe kulak tedavisinde birçok farklı teknik vardır. Temel prensip fazla kıkırdağı çıkarmaktır. Ancak temel olarak kulak kepçesi ile baş arasındaki açı 15 ila 20 dereceye düşürülür.Peki Kepçe kulak nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kepçe Kulak Nasıl Tedavi Edilir?

Kepçe kulak nedir? Nasıl tedavi edilir? İlk olarak, cerrah kulağın arkasındaki deri kıvrımında bir kesi yapılmak sureti ile, deri ile kıkırdağı dikkatlice birbirinden ayıracaktır. Kıkırdak açığa çıkarsa, doktor özel aletler kullanarak yeniden şekillendirebilir. Kıkırdak bazen topraklanır veya bir parça gevşetilerek çıkarılır. Deri, doku yapıştırıcısı ile kıkırdağa yeniden yapıştırılır ve yara kenarları dikilir.

Nadir durumlarda, operasyondan sonra ciltte ve kulak kıkırdağında morarma veya iltihaplanma meydana gelebilir. Ameliyat edilen kişilere, antibiyotik içeren bir merhemle sağlanan pamuklu tamponlu bir bandaj verilir. Amaç, kulak kepçesini stabilize etmek ve iltihaplanmayı önlemektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde çeşitli pansuman değişiklikleri yapılır. Muayene eden hekim ayrıca herhangi bir çürük olup olmadığını da belirleyebilir. Bundan sonra uzmanlar, kulak kepçesinin bükülmesini önlemek için en azından geceleri iki ila üç hafta daha bir kafa bandı takmanızı önerebilir. İşlemden yaklaşık bir hafta ila on gün sonra dikişler alınabilir. Kulak arkasındaki izler bir süre sonra kaybolur ve kulakların son şekli, son şişliklerin indiği 2 ila 3 ay sonra görülecektir. Kepçe kulak nedir? Nasıl tedavi edilir? Sorusuna kısaca bu şekilde yanıt verilebilir.

Kepçe kulak tedavisi fiyatları hastanın sahip olduğu kulak yapısı ve yapılacak operasyona göre uzman plastik cerrah tarafından belirlenebilir.

Online Randevu

Randevu Al