Göz Kapakları Ameliyatı

Estetik göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) nedir?

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru fıtıklaşması ile torbalanma olabilir. Bu durumun estetik bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise, kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması ile kişinin görmesini engelleyebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için adaydır.

Ameliyat?

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Hastanın mevcut şikayetlerine göre sadece üst, veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür.

Ameliyat sonrası?

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçmesi beklenen olaylardır. Dikişler 3-5 gün sonra alınır.

Normal hayata dönüş?

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren revizyon (yeniden cerrahi girişim) gerekli olabilir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Gözkapaklarının yeni şekli, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Göz Kapakları Ameliyatı

Göz kapağı cerrahisi, yaşlanma ve / veya kalıtımla ilişkili şişkinlik ya da sarkmanın azaltılması dahil olmak üzere; göz bölgesinin genel görünümünü iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi prosedürü kapsayan bir oküloplastik cerrahi türüdür. Tüm göz kapağı ameliyatları gözlerin kendisine değil, göz kapaklarına veya çevre dokulara yapılır. Göz kapağı ameliyatı tipik olarak bir plastik cerrah ya da bir oküloplastik cerrah tarafından gerçekleştirilir.

Göz Altı Torbası Ameliyatı

Göz ameliyatı sebepleri arasında en yaygın olanlardan biri göz altı problemleridir. Göz altı morluğu ya da şişkinliği için göz çevresi ameliyatı uygulanır. Üst / alt göz kapağı ameliyatı, göz çevresindeki şişliği (ödem) azaltır. Üst ve alt göz kapakları şişmeye yatkındır çünkü göz çevresindeki cilt, vücuttaki en ince ve en hassas olan bölümdür. Göz çevresinde şişlik, yaşlandıkça doğal olarak ortaya çıkar. Ancak diğer nedenler arasında kalıtsal yüz özellikleri, alerji gibi tıbbi sorunlar, tiroid ve sinüs rahatsızlıkları ile stres, dehidrasyon ve uykusuzluk yer alır.

Şişkin gözler, hem üst hem de alt göz kapaklarında bulunan yağ bezelerindeki değişikliklerden de kaynaklanabilir. Bu yağ bezeleri, göz çevresindeki kasların kolayca hareket etmesine izin verir, fakat insanlar yaşlandıkça, yağ bezeleri genellikle ileriye doğru hareket eder, üzerlerindeki zar gevşer ve gözlerin etrafında şişlik yaratır. Torbalar ayrıca sıvı ile dolabilir ve bu da şişkinliği daha belirgin hale getirir. Üst ve / veya alt göz kapaklarındaki yağ birikintilerinin çıkarılması, yeniden konumlandırılması ya da değiştirilmesi için yapılan ameliyat, kalıcı bir çözümdür. Göz altı torbası problemleri, göz altı torbası ameliyatı ile giderilebilir. Aynı şekilde göz altı morluğu giderme işlemi için de bu cerrahi işlem uygulanabilir.

Göz Estetiği Ameliyatı

En sık uygulanan göz ameliyatı türü blefaroplasti, göz estetiği ameliyatı şeklinde de bilinir. Blefaroplasti, üst veya alt göz kapaklarındaki fazla deri, kas ve bazen yağları giderebilir. Bazı durumlarda, sadece derinin çıkarılmasına ihtiyaç duyabilir ancak kasın çıkarılmasına gerek kalmaz. Bir başka durumda ise uygulamanın, hem üst hem de alt göz kapaklarına yapılması gerekebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı, tıbbi olarak gerekli olmayan ve sadece görünüşünüzü iyileştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Ne yazık ki, yaşlanma sürecinin bir parçası olarak üst ve bazen alt göz kapaklarınız sarkabilir. Kaşlarınız da aynı sürecin bir parçası olarak sarkabilir. Göz kapağı derisi şiştikçe gerilir, kaslar zayıflar ve yağ cepleri daha belirgin hale gelir. Bu, ailenizde görülen kalıtsal bir durum olabilir. Bu tarz durumlar hem gözlerinizin hem de yüzünüzün kötü görünmesine neden olabilir. Aynı şekilde yüzünüzün daha yaşlı görünmesini de tetikleyebilir. Tüm bunlar göz kapağı estetiği ile ortadan kalkabilir. Göz estetiği ameliyatı, badem göz estetiği ya da kedi göz estetiği ameliyatı şeklinde de uygulanabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı tedavisi gerektiren tıbbi bir durumdur. Düşük göz kapağı problemleri için pitozis ameliyatı gerçekleştirilir. Düşük göz kapağı, üst göz kapaklarının sarkması durumunda kullanılan bir tabirdir. Göz kapağının göz bebeğine göre nerede olduğu değerlendirilerek tanı konulur. Pitozis olarak da isim alan bu tıbbi durum, öncelikle yaşlanma süreciyle ilişkilidir, fakat çocuklarda da ortaya çıkabilir. Düzeltici göz ameliyatı ya da bir yaralanmadan sonra da gelişebilir. Diğer pitoz nedenleri arasında bir göz tümörü, nörolojik bozukluk, sistemik hastalık veya göz kapağını kaldıran levator kaslarında bir güçsüzlük bulunur. Şiddetli olması halinde görme sorunlarına yol açabilir.