Vaser ile Kombine Yüksek Yan Gerilimli Karın Germe | Vücut Estetiği

Vaser ile Kombine Yüksek Yan Gerilimli Karın Germe

Standart abdominoplastide elde edilen estetik sonuçlar uzun dönemde tatmin edici olmayabilir. Klasik abdominoplastide sıkça karşılaşılan sorunlar orta merkez bölgede aşırı gerginlik, lateral (yanda) ve kasık bölgelerde gevşekliğin devam etmesi, suprapubik insizyonda çökme ve çekilme ile skarın üst ve alt bölgelerde bombeleşmesi, pubik bölgede kıllı alanın yukarı doğru çekilmesi, asimetri, düzensiz ve hipertrofik nebdeleşmedir.

KARIN GERMEDE OPERASYONLARINDA ESTETİK PRENSİPLER

Ted lockwood’a göre kadın formunda değişmeyecek ve klasik olan estetik özellikler vardır;

  • Lateral karın ve kasık konturlarının gergin oluşu ve derin bel oyuğu,
  • Orta hatta ve santral bölgedede aşırı olmayan, göbek üstü konkavite ve göbek altında hafif konveksite,
  • Orta hatta ince bir vadi,
  • Vertical(dik) konumlanmış bir göbek,
  • Kaburga altında ve karın yanlarında ince narin bir vadi,
  • Önden ve yandan konumlanmış ‘S’ şeklinde kontur olmasıdır.

VASER NEDİR?

Ultrasonik cerrahi sistemler yaklaşık 30 yıldır yumuşak dokuların parçalanması ve uzaklaştırılması amacı ile kullanılmaktadır. Bu sistemler genelikle 20Khz ile 60 Khz aralığında çalışmaktadır. Göz ve beyin cerrahisinde trombüslerin parçalanması amacı ile kullanılmaktadır.

Ultarasonun cerrahi uygulamalarında doku etkilenmesi ‘mekanik’, ‘kavitasyon’ ve ‘termal’ teoriler ile açıklanabilir. Ve bu enerji metal bir prob olarak tasarlanmış ve bu prob doku ile temas ettiğinde cerrahi bir etki yaratmaktadır.

1970’li yıllarda liposuction popularize olmasına rağmen bugüne kadar liposuction sistemlerinde kanül delikleri ve çapları dışında önemli bir gelişme olmamıştır. Kan kaybı, amaliyat sonrası ekimoz, özellikle fibrotik bölgelerde zorluk ve cerrahın aşırı fizik gayret göstermesi sonucu yorgunluklar gibi sorunlar hala çözülememiştir.

Liposuctionda en önemli devrim aspire edilen kısımda kan miktarını azaltan sıvıların kullanılması ile olmuştur. Kuru sistemde kan miktarı %20-40 iken bu tumesant sıvılar ile bu kayıp %5’in altına düşmüştür. VASER’in yağa spesifik etkisi ile bu oran %1’in altına inmiş ve daha güvenli bir şekilde daha büyük alanda, çok miktar yağ aspire edilmesine sebep olmuştur.

YÜKSEK YAN GERİLİMLİ KARIN GERME YEKNİĞİ

Göbek üstünde yarım daire şeklinde korunan 12-14 cm dışında tüm batın kadranlarında, bel ve kaburga altındaki bölgeler VASER uygulanır ardında yağlar aspire edilir ve sonrasında sıvazlama, yuvarlama ve karşılaştırma yöntemleri ile sonuçlar değerlendirilir. Çıkarılması planlanan deri ve altındaki yağ dokuları çıkartılır. Dar bir koridor oluşturuşarak ksifoide (kaburga orta hat) disseke edilir. Göbek fıtığı veya kas onarımı yapılır. Diğer bölgeler zeminde ayrılmaz. Takla attırılarak aşağıya çekilir. VASER liposuction yapıldığı için takla atma boyu fazla olur ve ayrıca yanlardan gerginlik oluşturularak yukarıda bahsedilerek estetik hususlara yaklaşılmış olunur.

Sadece liposuction dışında VASER karın germe operasyonlarında da vazgeçilmez bir operasyona destek teknolojisidir. İyişeleşme süreci daha hızlı ve komplikasyonlarıda daha az olmaktadır.

Online Randevu

Randevu Al