Liposuctionda Vaser mi, Laser mi? | Liposuction

Liposuctionda Vaser mi, Laser mi?

LİPOSUCTİON, istenmeyen kilolardan kurtulmanın en iyi yöntemidir. Ameliyathane ortamında travmatik olarak yağ lobullerinin yerinden serbestleme ve akabinde bu yağların dışarı çıkarılma işlemidir. Geleneksel liposuction işleminde çıkarılan yağ volumun kısıtlı olması ve ameliyat sonrası hasta konfor ve sonucun (morluk, ağrı, ödem, is-güç kaybı, cilt sarkmasının toparlanaması) tatminkar olmaması sebebiyle daha başka yöntemlerin arayışına sebep olmuştur. Bu sebeple liposuction işlemi için teknoloji devreye sokulup bazı operasyona yardımcı cihazlar üretilmiştir. Bu cihazlar lazer ve ses dalgalarının (VASER) kullanıldığı iki yöntem mevcuttur. Bu iki yöntemin bazı birbirine üstünlükleri değişiktir.

 1. VASER liposuction; en az 15 yıldır liposuction için kullanılan ve yakın zamanda da geleneksel liposuction yöntemleri arasına girmiş olan ve hiçbir plastik cerrahın dışlamadığı bir yöntemdir. Yağ dokularını seçici özelliğiyle istenmeyen yağlardan kurtulmayı sağlayan mükemmel bir vücut şekillendirme yöntemidir. Ağrılı geleneksel liposuction işlemlerine göre çok avantajı vardır. Bu yöntem sayesinde sinir, damar ve bağ dokusuna zarar vermez.

  AVANTAJLARI; çok kısa bir süre de iyileşmenin sağlanması, daha az ağrının oluşması, daha düzgün görünümün sağlanması, ödemin daha az olmasıdır.

  Çıkarılan yağ dokularının bacak ve yüz şekilendirilmesinde kullanılabilir olması en önemli avantajlarından biridir.

  Enerji kullanım limiti yoktur ve bu sayede çok geniş alanda ve çok büyük miktarda liposuction yapılmaktadır (5000-7000 cc).

  Karın germe operasyonununa kombine edilebilir ve ayrıca aynı esnada yan bölgelerinde şekillendirilmesinde de kullabillir.

  DEZAVANTAJILARI; seroma oluşmasıdır..Bu 1 haftada cilt altında sıvı birikmesi olarak tanımlanbilinir. Erken korse kullanılması ile bu sorun engellenebilir.

 2. LASER liposuction cihazları dalaga boylarına kullanılan dalga boylarına göre farklılık arzeder. Lazer liposuction ile hemen hemen hiç kanama olmadan, özellikli olarak yağ hücrelerini sıvılaştırarak etki gösterir.

  AVANTAJLARI; cilt sıkılaştırmada daha iyi olduğu için gıdı ve kol bölgerinde kullanımında başarılıdır.

  DEZAVANTAJILARI; enerji kulllanımı sınırlı olduğu için geniş alanda ve büyük volum yağ aspirasyonunda pek etkili değildir. Daha büyük yağ aspirasyonu için gelenkesel yöntemlerle combine etmek gerekir. Ayrıca sınırlı olsa da cilt yanıklarına neden olabilir.

  Çıkarılan yağlar tekrardan kulanılmaktadır.

Sonuç: operasyonu yapan cerrahtır ve cerrahin tercihi herşeyden önemlidir. Teknolojinin bize sunduğu bu cihazlardan ben VASER LİPOSUCTİON yöntemini daha çok benimsememe rağmen laser liposuction yöntemi bazı durumlarda da üstünlüğü olan bir yöntemdir.

Hasta olarak sizler cihaz ve yöntemden çok sonuca odaklanmanız gerekmektedir.

Online Randevu

Randevu Al