Burun Estetiği, Burun Ameliyatı | Cerrahi İşlemler

Burun Estetiği

Burun ameliyatı, burnun şeklini değiştiren ameliyattır. Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, farklı şekillerde ve farklı nedenler için gerçekleştirilebilir. Rinoplasti nedeni; burnun görünümünü değiştirmek, nefes almayı iyileştirmek veya her ikisini birden sağlamak olabilir. Rinoplasti çeşitleri; açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı şeklindedir.

Burun Estetiğinde Leftdown Tekniği

Yüz ifadenizde ve doğal güzelliğinizde etkisi olan burun, görüntü ve sağlık açısından büyük önem taşır. Günümüzde rinoplasti hem estetik görünümü iyileştirmek hem de sağlık sorunlarını düzeltmek için yaygın bir yöntemdir. Estetik cerrahideki teknolojik ve tıbbi gelişmeler sayesinde cerrahlar yeni tekniklerle operasyonlar gerçekleştirmektedir. Kemerli burun ameliyatı için en çok kullanılan tekniklerden biri de leftdown yöntemidir. Leftdown tekniği ile burnun belirli bölgelerinden kıkırdak ve kemik çıkarılır. Bundan sonra sadece bu alanlar boşaltılır, ardından burun sırtı içe doğru bastırılır.

Leftdown rinoplasti, kıkırdak ve kemikleri o bölgeden doğrudan çıkarmak yerine, görünür alandan daha derin kısımları kaldırarak kemerli kısımda bir düzeltme gerçekleştirir. Bu sayede burun sırtının doğal görünümü bozulmaz. Hasta ameliyat sonrası burnuna dokunduğunda düzensizlikler hissetmez. Leftdown tekniğini uygulamak, cerrahi deneyim gerektirir. Bu tekniği cerrahlar, revizyon burun ameliyatı ve kemerli burun ameliyatı durumlarında uygulamaktadır. Bu ameliyattan sonra iyileşme daha kısadır. Hastalar 3-7 gün içinde normal hayatlarına dönebilirler. Leftdown tekniği rinoplastide yeni bir tekniktir. Ve bu teknikle burnun doğal görünümünü korumak daha kolaydır. 

Estetik Burun Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı ülkemizde ve dünyada en fazla yapılan cerrahi işlemler arasında yer alır. İyi ve doğru biçimde yapılan burun ameliyatı estetik açıdan önemli olduğu kadar sağlık açısından da büyük önem taşır. Burun ameliyatının amacı profilinize uygun bir burun yapmaktır. Kişinin tercih ve isteğine göre burun köprüsü, burun ucu, burun kökü veyahut burun delikleri tekrardan şekillendirilebilir. Solunumla ilgili sorunlar da düzeltilebilir.

Burun yapısının üst kısmı kemik, alt kısmı kıkırdaktır. Rinoplasti kemiği, kıkırdağı, cildi veya üçünü de değiştirebilir. Rinoplasti burnunuzun boyutunu, şeklini veya oranlarını da farklılaştırabilir. Bir yaralanma sebebiyle meydana gelen deformeleri gidermek, herhangi bir doğum kusurunu düzeltmek veya solunum güçlüklerini ortadan kaldırmak için yapılabilir. Burun küçültme veya burun büyültme gibi işlemler de burun estetiği ameliyatı olarak bilinir. Estetik burun ameliyatı hem kadınlar hem de erkekler için uygulanabilir. Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği işlemleri arasında herhangi bir fark bulunmaz.

Hasta solunum güçlüğü çekiyorsa, bunlar operasyon sırasında düzeltilebilir. Burun uzatılabilir ya da kısaltılabilir, küçültülebilir veya büyütülebilir. Aynı şekilde burun deliklerinin şekli veya burun köprüsü değiştirilebilir, burundaki asimetri düzeltilebilir. Burun ucu yükseltilebilir, daraltılabilir ya da genişletilebilir.

Burun Estetiğinde Burun Solunumu

Burun, yüzdeki en belirgin özelliktir ve burun estetiği, herhangi bir nedenle burnundan hoşlanmayan kişilerin görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir. Ancak rinoplasti aynı zamanda burnun işlevini de iyileştirebilir ve nefes alma sorunları, deformiteler ve yaralanmaların sebep olduğu hasarlardan muzdarip insanlara anında rahatlama sağlayabilir.

Burun estetiğinde solunum problemi ortadan kalkabilir. Fonksiyonel burun ameliyatları burnunuzun görünümünde gözle görülür değişiklikler yapmak zorunda değildir, ancak en iyi plastik cerrahlar burnun formunun ve işlevinin yakından bağlantılı olduğunu bilir. Nefes almayı iyileştirmeyi amaçlayan ameliyatlar, burnun görünümünü değiştirebilir ve estetik ameliyatlar düzgün yapılmazsa nefes almayı etkileyebilir. Bu nedenle burun estetiği, plastik cerrahların sunduğu en zorlu prosedürler arasındadır ve en iyi sonuçları elde etmek için yetenekli ve yüksek eğitimli bir doktoru dikkatlice seçmek önemlidir.