Burun Estetiği ve Nefes İlişkisi

Burun Estetiği ve Nefes İlişkisi

Burun Estetiği ve Nefes İlişkisi

Rinoplasti olarak da bilinen burun estetiği, kozmetik amacın çok ötesine geçen birçok farklı amaca sahiptir. Aslında burun estetiği yaptırmanın en yaygın nedenlerinden biri solunum problemlerinin giderilmesidir.

Solunum problemleri zaman içinde kişinin hayatını önemli ölçüde etkileyebilecek sağlık sorunları yaratabilir. Solunan hava ciğerlere girdiğinde vücut bu oksijeni alır ve bu oksijen kanda dolaşır. Oksijen vücudun her bir parçası için hayati önem taşıdığı için yeterli oksijen alınamaması önemli bir sorun haline gelebilir.

Solunum problemleri, akciğerlere yeteri kadar oksijen girmediği anlamına gelir. Oksijen eksikliği kalp hastalığına neden olabilir. Oksijen vücutta yeteri kadar dolaşmadığında kişi kendisini daha yorgun ve bitkin hisseder. Egzersiz yapmak daha zorlaşırken, vücut kan akışı ve oksijen eksikliğini telafi etmek için mücadele ederken tüm fazla kalorileri tutar. Bunun sonucunda kilo artışı görülür. Beyne yeterli oksijen gitmemesi depresyona da neden olabilir. Solunum problemleri yıkıcı sonuçlara neden olabilse de bu aşamada devreye burun estetiği girer.

Fonksiyonel Rinoplasti

Temelde fonksiyonel ve kozmetik rinoplasti olmak üzere iki farklı tür rinoplasti vardır. Çoğu kişi, burun şeklinin iyileştirilmesi için boyut ve şekil değişikliğini sağlayan kozmetik rinoplastiye daha aşinadır. Bununla birlikte solunum problemlerinin tedavi edilmesi amacıyla uygulanan fonksiyonel rinoplasti prosedürü de vardır.

Bazı durumlarda nefes alma sorunlarının altında yatan neden kozmetik endişelere neden olabilir. Bununla birlikte bazı fonksiyonel rinoplasti prosedürleri kozmetik bir sonuç vermezken bazıları nefesin düzeltilmesinin yanı sıra olumlu kozmetik sonuçlar da sağlayabilir.

Rinoplasti İle Hangi Sorunlar Tedavi Edilebilir?

Burun estetiği ile düzeltilebilecek çeşitli solunum rahatsızlıkları vardır.

Polipler: Nazal polipler, kötü huylu olmayan, burun ve sinüs mukozasından kaynaklanarak burun ve sinüs boşluklarını doldurabilen damla şeklindeki oluşumlardır. Nazal polipler solunum sorunlarının nedeni olabilir. Kronik alerjiler ya da diğer tahrişler polip oluşumuna neden olabilir. Fonksiyonel rinoplasti ile nazal polipler ortadan kaldırılabilir ve solunum sorunu giderilebilir.

Septum Deviasyonu: Septum deviasyonu burnun doğal gelişiminden kaynaklanabileceği gibi yaralanma gibi dış etkenlere bağlı olarak da gelişebilir. Septum, burnun iki tarafını ayıran kıkırdak parçasıdır. Septumda bir eğrilik olduğunda sapma meydana gelir, burnun bir ya da iki tarafındaki hava akışı kısıtlanabilir. Küçük eğrilikler doğal olarak kabul edilebilse de sapma daha ciddi solunum sorunlarına neden olabilir. Bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Orta Kubbe Bölgesinin Daralması: Orta kubbe bölgesinin daralması ya da içe doğru çökmesi havanın içeri girmesini engeller. Bu doğal bir durum olabileceği gibi daha çok burun yaralanmasından kaynaklanır. Burun estetiği ameliyatı ile bu sorun giderilerek burnun yeniden şekillendirilmesi sağlanır.